Rašau šį įrašą rugsėjo 30 dieną, kai namuose yra +18 C. Visą savaitę. Ta proga vis dar bent kartą per dieną ką nors gaminu orkaitėj. Kadangi pyragų ir desertų tiek nesuvalgytume, dažniausiai į ją keliauja kepamos daržovės ir granola. Taip taip, pamirškit keptuvės granolą – reikia šildyti namus. Geriausia, kardamono granola.
Kalbant apie kardamono granolą, namus sušildys ne tik orkaitė, bet ir kvapas. Prisotinta kardamonu ir sezamų pasta – tahiniu, ši granola kvepia Kalėdom. Juk ne veltui kardamonas yra vienas populiariausių prieskonių švediškiems kepiniams, pavyzdžiui, kardemummabullar – suktoms bandelėms su kardamonu.
Kuo ypatingas kardamonas (ir kardamono granola)?
Kol cinamonas ir imbieras jau yra gerokai pripažinti žieminiai prieskoniai, už kampo visuomet tyko kardamonas – dar nelabai pažįstamas imbiero pusbrolis. Pusbrolį paminėjau ne veltui: kardamonas yra kilęs iš tos pačios prieskonių šeimos kaip ir imbieras.
Daugiausiai sutinkamas Indijos bei Šiaurės Europos virtuvėse, kardamonas pasižymi saldžiu, bet gana aitriu skoniu. Jame galima atrasti vaisių, pušų ir net mėtų kvapą, todėl šis prieskonis puikiai dera su cinamonu, kava, kalendra, datulėmis, imbieru, apelsinu, abrikosais, kuminu, vanile. Dėl „šildančių“ savybių kardamoną rekomenduojama naudoti kariuose ir kituose troškiniuose, ryžių patiekaluose, prie vištienos, ėrienos ir, žinoma, desertuose. Svarbiausia, nepersistengti – būdamas gana aitrus, kardamonas gali užgožti visus kitus prieskonius, todėl jį rekomenduojama naudoti mažais kiekiais.
Įdomus faktas: dėl savo ilgo brendimo kardamono sėklos gali būti renkamos tik rankiniu būdu. Būtent todėl jis laikomas trečiu pagal brangumą prieskoniu po šafrano ir vanilės.
Su kuo valgyti kardamono granolą?
Kardamono granolą, kaip ir bet kurią kitą, rekomenduoju valgyti su mėgstamu jogurtu arba pienu. Tokiame dubenyje šalia puikiai derės:
- Obuoliai,
- Abrikosai,
- Bananai,
- Šokolado gabalėliai,
- Citrusiniai vaisiai (ypač apelsiniai)
- Kriaušės.
Granola taip pat galima gardinti skrebučius su mėgstamu riešutų sviestu ar saldžia užtepėle, barstyti košes, taip joms suteikiant malonaus traškumo.
Kardamono granola su sezamų pasta
- 1 stiklinė viso grūdo avižinių dribsnių
- 1 stiklinė mėgstamų riešutų / labiausiai tiks pistacijos ir graikiniai riešutai
- 2 v. š. alyvuogių aliejaus / arba kito neutralaus skonio riebalo: sviesto, rapsų aliejaus ar kt
- 2 v. š. medaus arba mėgstamo sirupo / aš naudojau agavų
- 3 v. š. sezamų pastos tahini
- ½ – 1 a. š. malto kardamono / jeigu pirmąkart naudosite kardamoną, rekomenduoju nepersistengti – geriau pradėkite nuo mažesnio kiekio, jeigu trūks kvapo – įdėkite daugiau
- ½ a. š. malto imbiero prieskonių
- stambios drukos
Eiga:
- Įkaitinkite orkaitę iki 190 C. Režimas – viršus ir apačia.
- Dubenyje gerai išmaišykite visus ingredientus, išskyrus druską. Granolą sukrėskite į kepimo indą ir kepkite orkaitėje 10-15 minučių arba kol gražiai paruduos. Geriausia granolą kepimo metu pamaišyti kas 5 minutes – taip ji tolygiai apskrus.
- Iškepusią granolą gardinkite stambia druska. Skanaukite su pienu ar mėgstamu jogurtu, vaisiais ar uogomis.
2 comments
sveiki, ar sezamų pasta būtina?
Sveiki, sezamų pasta čia ir suteikia daugiausia skonio, todėl rekomenduoju nepraleisti – kitaip iškepsite tiesiog granolą su prieskoniais. Dar ją galima pakeisti riešutų sviestu. 🙂