29 dienos kiaušinių | Apžvalga

Kokį ingredientą visada rasi mano šaldytuve? Kiaušinius. Be kokio ingrediento neįsivaizduoju savo pusryčių meniu? Kiaušinių. Kas, mano manymu, yra universaliausias ingredientas? Kiaušiniai. Šįkart, 29 dienas tik kiaušiniai.
0 Shares
0
0
0

Kokį ingredientą visada rasi mano šaldytuve? Kiaušinius. Be kokio ingrediento neįsivaizduoju savo pusryčių meniu? Kiaušinių. Kas, mano manymu, yra universaliausias ingredientas? Kiaušiniai. Virti kiaušiniai, skrudinti kiaušiniai, orkaitėje kepti kiaušiniai, garinti kiaušiniai, plakti kiaušiniai, marinuoti kiaušiniai, kiaušiniai kiaušiniai kiaušiniai. Šįkart, 29 dienas tik kiaušiniai.

Nuo ko viskas prasidėjo?

2019 m. rugsėjį sugalvojau susidraugauti su tuo metu nelabai mėgstama avižine koše ir pati sau mečiau iššūkį – visas 30 rugsėjo dienų valgyti tik avižinę košę, kasdien vis kitaip. Kadangi košės heiterių klube buvau tikrai ne vienintelė narė, atsirado daug švilpiančių: „eeeei, košės yra ^&#$!&, norim kiaušų iššūkio“. Norit? Gausit. Po košių iššūkio leidau sau 4 mėnesius pusryčiauti kaip tik pačiai norėjosi ir vasarį atėjo ta diena – paskelbiau kiaušinių iššūkį.

Ką reiškia #29dienoskiausiniu?

Dar prieš pradėdama iššūkį, buvau paklausta, ar 29 dienos kiaušinių reiškia ir tai, kad atsiras 29 skirtingi kiaušinių ruošos būdai – pavyzdžiui, virtas su lukštu, virtas be lukšto, keptas keptuvėje, keptas orkaitėje, garintas, marinuotas ir kita. Pradžioje galvojau ir apie tai, bet supratau, kad link mėnesio galo visas iššūkis labiau pavirs į išsidirbinėjimą. Todėl nusprendžiau taip labai savęs neapriboti ir tiesiog sugalvoti 29 patiekalus, kurių pagrindinė žvaigždė būtų kiaušinis. Nesvarbu, ar plaktas, ar keptas, ar virtas – visi skirtingi, visi lygūs.

IMG_4564

Populiariausias – keptas kiaušinis

Neskaitant visų nepasisekusių bandymų ne pusryčių metu (pavyzdžiui, bandant išmokti tobulą škotišką kiaušinį) ir į kitus patiekalus patenkančių kiaušinių (pavyzdžiui, blynuose ar pyraguose), per vasarį pusryčiams suvalgiau 33 kiaušinius:

 • 10 sunny side up (tas paprasčiausias keptuvėje keptas kiaušinis su geltonu, saulę primenančiu, tryniu),
 • 7 virti be lukšto,
 • 5 virti su lukštu,
 • 6 kepti ir plėšyti (scrambled),
 • 2 kepti orkaitėje,
 • 3 susukti į omletą.

Pati kiek nustebau, bet populiariausio kategorijoje laimėjo keptas kiaušinis. Išskirčiau kelias to priežastis. Pirmiausia, sunny side up mano galva paruošiamas greičiausiai iš visų kitų: nereikia laukti, nereikia plakti, nereikia nieko daryti. Keptuvė, sviestas, kiaušinis – done. Antra, keptuvėje keptą kiaušinį labai lengva pritaikyti prie kitų patiekalų – jis tinka ir ant blynų, ir ant croque madame, tinka kepti ir beigelio skylėje, ir batatų makaronuose.

Iš įpročio dažniausiai pusryčiams rinkdavausi vieną kiaušinį. Turbūt vienas dažniausių klausimų, kuriuos girdėjau, buvo apie tai, ar man tikrai užtenka to vieno kiaušinio ir po to pasislėpusi nevalgau antro. Tai atsakysiu ir čia – ne, pasislėpusi nevalgau, taip, visiškai užtenka. Matyt, ilgainiui pripratau prie vieno kiaušinio porcijos.

Kaip sekėsi?

Kaip jau rašiau naujienlaiškyje, #29dienoskiausiniu tikrai nepavadinčiau tikru iššūkiu (koks buvo #30dienukoses), nes kiaušinius aš dievinu ir galiu valgyti kasdien be jokios prievartos. Visgi iššūkiu norisi vadinti tą dalį, kai dažniausiai iš vakaro neplanuojant ir ryte nepersistengiant tekdavo sugalvoti skirtingus patiekalus.

Po visų 29 dienų labiausiai džiaugiuosi faktu, jog kiaušinių iššūkis privertė išbandyti patiekalus, kurių nebūčiau išbandžiusi. Tarp tokių patenka ir į blogą nugulę receptai – škotiškas kiaušinis ir įdaryti kiaušiniai (deviled eggs). Nors jau anksčiau teko ragauti ir gaminti likusius patiekalus, iššūkio metu gavau puikią progą juos sugrąžinti į savo racioną, pavyzdžiui, netradicinį turkišką kiaušinį çilbir, marokietiškus avinžirnius, batatų lizdus arba croque madame.

Galiausiai, jeigu anksčiau neturėjau problemų su kiaušiniu ruoša, per 29 dienas galutinai užtvirtinau visas savo žinias ir nuojautas, kiek laiko derėtų virti kiaušinį arba kaip paruošti tobulą klasikinį omletą. Apie šiuos atradimus – žemiau.

IMG_2952

Ko išmokau?

1 pamoka | Kaip išsirinkti kiaušinius?

Nors man tai nebuvo nauja pamoka, pagal tai, kiek teigiamų reakcijų ši dalis sulaukė išsiuntus naujienlaiškį, jaučiu poreikį instrukcijas pakartoti.

Aš kiaušinius visada renkuosi pagal du kriterijus: pirma, siaučiant šiam gąsdinančiam virusui, atkreipiu dėmesį į kilmės šalį, o antra, į vištų laikymo sąlygas. Nepriklausomai, kokie melai laukia ant pakuotės (pavyzdžiui, hm laimingų vištų kiaušiniai), abu kriterijai nurodomi antspaudu ant kiaušinio. Vištų laikymo sąlygos visada būna paaiškintos pirmuoju skaičiumi:

 • 0 – ekologiškieji kiaušiniai,
 • 1 – laisvai laikomų vištų kiaušiniai,
 • 2 – ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai,
 • 3 – narvuose laikomų vištų kiaušiniai.

Aš visada renkuosi 0 ir 1 žymimus kiaušinius, iš bėdos – 2. Jeigu mažoje parduotuvėje randu tik 3 variantą, kiaušinių neperku. Kiaušinių kilmės šalis nurodoma dviejų raidžių kombinacija po skaičiaus. Mano preferencija – LT.

2 pamoka | Kaip išvirti gražiai nusilupantį (ir skanų) kiaušinį?

Internete sklando daug gandų ir mitų apie tai, kaip išvirti tą tobulai nusilupantį kiaušinį. Netikiu jokių priedų šlakstymu į vandenį arba stebuklingu metodu kiaušinį plakant stiklainyje (taip, perskaitėte teisingai).

Aš dažniausiai kiaušinį pradedu virti šaltame vandenyje. Į puodą pripilu šalto vandens, atsargiai įdedu kiaušinį, pastatau ant ugnies ir laukiu, kol užvirs. Užvirus vandeniui, ugnį primažinu iki tiek, kad beveik neburbuliuotų ir kiaušinį verdu skirtingą laiką priklausomai nuo norimo kietumo:

 • 2-3 minutės nuo užvirimo – skystas kiaušinis (tobulai tinka egg soldiers),
 • 3-4 minutės nuo užvirtimo – jammy egg,
 • 5 minutės nuo užvirimo – kietai virtas kiaušinis.

Svarbiausia dalis! Prieš baigiant virti kiaušiniams, pasiruoškite ledo vonelę, t.y. dubenėlį su lediniu vandeniu ir ledukais. Išvirusius kiaušinius šaukštu iškart perkelkite į ledo dubenėlį ir tik tada imkitės lupimo.  Lupti geriausiai kiaušinį pirmiausia padaužius į lygų paviršių (pavyzdžiui, stalviršį) ir vėl panardinus į vandenį (taip atlimpa lukštas).

Įdomus faktas: seniau šaldytuve stovintys kiaušiniai lupasi geriau negu švieži. Nėra už ką.

Mano mėgstamiausias – 3-4 minučių kiaušinis. Rašau intervalais, nes kietumas priklauso ir nuo kiaušinio dydžio. Jeigu matote, kad kiaušinis nedidelis, virkite trumpiau.

3 pamoka | Kaip išvirti tobulą kiaušinį be lukšto arba paruošti tobulus scrambled eggs?

Šie kiaušiniai sulaukia turbūt daugiausia dėmesio savo ruoša. Kad atsakyčiau į daugelį kylančių klausimų, šiuos metodus esu detalizavusi:

Nemažai dėmesio susilaukia ir galutinis patiekalas su olandišku padažu – benediktai. Jų tutorialas – nuorodoje.

IMG_4327

4 pamoka | Kiaušiniai – nebūtinai sūriems pusryčiams

Man kiaušiniai dažniausiai asocijuojasi su sūriais patiekalais. Taip, kiaušinių yra ir blynuose, tačiau kalbu apie patiekalus, kurių pagrindinis ingredientas yra kiaušinis. 23 dieną užsimaniusi saldžių pusryčių, turėjau šitą mitą sugriauti.

Pradėjau nuo saldaus omleto. Jį kadaise atradau interneto platybėse ir adaptavau pagal savo poreikius (receptas žemiau). Įdomiausia dalis, jog daugiau pasidomėjusi atradau ir daugybę kitų receptų, kuriuose žmonės kiaušinius valgo saldžiai. Pavyzdžiui, orkaitėje kepamą saldžią fritatą ar saldintus scrambled eggs. Panašu, kad greitu metu panašūs patiekalai atsidurs ir tarp mano receptų.

Primenu, jog visi paruošti patiekalai nugulė į Instagram stories highlight’ą, tuo pačiu pavadinimu #29dienoskiausiniu. Žemiau pakartoju nuorodas į visus aprašytus receptus, kurie įkvėpė iššūkio metu:

0 Shares
4 comments
 1. Kadangi labai sekiau jūsų kiaušinių iššukį ir pati stengiausi dalyvauti, noriu pripažinti, kad likau nuoširdžiai sužavėta. Tokie kiaušinio paruošimo būdai kaip Škotiški ir turkiški kiaušiniai tapo atradimu man. Skirtingai ruošiami, bet nenusakomai skanūs. AČIŪ! Ir šiaip, visi jūsų pusryčiai verti atsirasti ir mano virtuvėje. SĖKMĖS!

 2. Sekiau ir pati dalyvavau Jūsų skelbtame iššūkyje. Deja, nepasiekiau finišo, pasirodo kiaušinių buvo per daug :). Bet pati esmė labai patiko ir patikėkite manimi atradau daug naujų dalykų ir gerų pamokų.
  Ačiū, turiu iš ko mokytis.

Leave a Reply

You May Also Like