Tofu scramble

27 Shares
27
0
0

Tiesa yra tokia – iki veganiško mėnesio mano santykiai su tofu (arba, pasak vlkk, sojų varške) buvo neegzistuojantys. Kartą į pusmetį įdomumo dėlei ką nors su juo pagamindavau, kiek dažniau užsisakydavau restorane, bet čia mano kelionė ir baigdavosi. Iki tol, kol sugalvojau visą mėnesį pusryčiams nevalgyti gyvūninės kilmės produktų. Taip ėmė ir gimė visos įdomybės – tofu scramble, miso tofu sumuštiniai ir kiti patiekalai, kurių anksčiau sugalvojusi nebūčiau.

Kas tas tofu ir ką reiktų žinoti apie jo rūšis?

Tai pradėkim nuo pradžių: kas tas tofu? Trumpai tariant, tai sutirštintas sojų ir vandens gaminys, primenantis varškę arba sūrį. Kietinimui dažniausiai pasitelkiamos trys medžiagos – magnio chloridas, kalcio chloridas arba kalcio sulfatas. Visas šias tris medžiagas radau ir Lietuvoje pardavinėjamuose tofu gaminiuose, kurių net tris skirtingas rūšis šiuo metu turiu šaldytuve. Kartais sudėtyje dar galima rasti druskos, bet iš esmės gero ir kokybiško tofu sudėtis ties tuo ir užsibaigia: pupelės, vanduo ir kietiklis. Jokio glitimo, jokios laktozės, tobulai tinka veganams ir alergijų turintiems valgytojams.

Dažniausiai tofu skirstomas į dvi pagrindines rūšis pagal apdorojimo būdą: į kietus (firm) arba šilkinius (silken). Kietieji tofu pirmiausia yra suformuojami ir tuomet suspaudžiami specialiu presu, kad netektų skysčio. Pasižymintys kieta ir grublėta struktūra tiek išorėje, tiek viduje, kietieji tofu dažniausiai pjaustomi kubeliais ar juostelėmis, mirkomi tešloje ar džiūvesėliuose, kepami aliejuje, karamelizuojami ir naudojami salotose, troškiniuose ar Budos dubenėliuose. Tiesa, prieš tai kietąjį tofu rekomenduojama darkart suspausti tarp dviejų popierinių ar medžiaginių rankšluosčių, kad tikrai neliktų jokio skysčio.

Tuo tarpu šilkinis tofu nėra nei presuojamas, nei kaip nors gręžiamas, todėl savyje išlaiko visas, atspėjot, šilkines savybes. Jo tekstūra – lygi, išorėje šie tiek primenanti žėlę. Būtent todėl šilkinis tofu dažniausiai naudojamas miso sriubose, smūčiuose, užtepėlėse, pyraguose ar bet kur, kur tiktų kreminė varškė.

Kas yra tofu scramble?

Su tofu susipažinom. Dabar atėjo laikas tofu scramble – kepto plakto kiaušinio padielkai (atsiprašau, padirbiniui). Šis veganiškas patiekalas savo pavadinimą gavo nuo scrambled egg – plakto kepto kiaušinio. Taigi, jeigu reiktų visai tiesiogiai išversti šio patiekalo pavadinimą, būtų galima sakyti, jog tai yra plakta kepta sojų varškė, primenanti kiaušinius.

Nors patiekalo pagrindas – tofu, išbandžiusi daugybę skirtingų receptų, galiu drąsiai teigti, jog antroji šio patiekalo žvaigždė yra juodoji Himalajų druska (Kala Namak). Būtent ši druska tofu suteikia kiaušininį skonį. Šios druskos galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose arba veganiškose krautuvėlėse.

Tofu scramble: DUK

Kuris tofu yra tinkamiausias gaminant tofu scramble?

Prieš sudarydama galutinį receptą išbandžiau abu variantus – tofu scramble galima iškepti ir iš šilkinio, ir iš kietojo tofu, reiks tik kiek kitokios kepimo technikos. Visgi, jeigu reiktų rinktis, mano balsas keliauja šilkiniam tofu – šilkinis tofu labiau primena plaktą keptą kiaušinį. Abu galimus variantus aprašiau recepte žemiau.

Su kuo valgyti tofu scramble?

Su tuo pačiu, su kuo valgytumėt paprastą plaktą kiaušinį. Dėkite ant mėgstamo avokado skrebučio, prisikąskite duona, gardinkite keptomis ar marinuotomis daržovėmis ar valgykite tiesiog vieną.

Ar verta bandyti visavalgiams? Ar skonis bent kiek primena kiaušinį?

Jeigu mėgstate eksperimentuoti ir nenorite nugyventi savo gyvenimo valgydami tik tuos pačius tris pažįstamus ingredientus – verta. Tiesa, labai ieškoti to kiaušinio čia neverta: siūlau geriau į tofu scramble pasižiūrėti kaip į dar vieną pusryčių patiekalą, nebūtinai turintį pakeisti kreminius plaktus kiaušinius. Visgi jeigu naudosite mano aukščiau minėtą juodąją Himalajų druską, pažadu, kad kiaušinio kvapą tikrai užuosite.

Geriausio tofu varžybos Lietuvoje – kas laimi?

Prieš rinkdamasi tofu, skaičiau daugybę straipsnių pasakojančių, kaip išsirinkti geriausią tofu. Daugelis rekomenduoja, kad tofu turėtų turėti daugiau nei 4 gramus riebalų ir ne mažiau nei 12 gramų baltymų. Geriau rinktis tofu skaidrioje pakuotėje – taip įmanoma pamatyti, ar tofu skystyje nesimato jokių keistų darinių.

Kalbant apie jūsų mylimiausius tofu, laimėjo šis trejetas:

 • „Chef Select“, ypač rūkytas (kietasis),
 • „Sojalita“ (kietasis),
 • „Clearspring“ (šilkinis).

Tofu scramble

Ingredientai:

 • 100 g tofu | Geriausia – šilkinio, bet tiks ir kietasis. 100 gramų – tobula viena porcija.
 • 1-3 v. š. nesaldinto augalinio pieno arba vandens | Paaiškinu: 1 v. š. užteks, jei naudosite šilkinį tofu. Jeigu naudosite kietąjį, prireiks 2-3 v.š.
 • ¼ a. š. juodosios Himalajų druskos
 • ¼ a. š. ciberžolės | Galima naudoti ir kiek daugiau, apie pusę šaukštelio, kad primintų geltonesnį kiaušinį.
 • ¼ a. š. česnako granulių
 • ¼ a. š. saldžiosios paprikos miltelių
 • ¼ a. š. kumino prieskonių
 • 1 a. š. veganiško sviesto arba alyvuogių aliejaus
 • 1 a. š. tahini | Nebūtina, bet pravers tuo atveju, jeigu naudojate kietąjį tofu
 • Žiupsnis aitriųjų paprikų (čili) dribsnių | Vėlgi, nebūtina, bet kaip skanu!

Eiga:

 • Paruoškite prieskonius. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite juodąją druską, ciberžolę, papriką, kuminą, česnako granules, užpilkite 1 v. š. augalinio pieno arba vandens, gerai išmaišykite. Palikite pastovėti 3-4 minutes, kol prieskoniai kiek pabrinks.
 • Susmulkinkite tofu. Geriausia tai daryti rankomis, ypač, jeigu naudojate mano rekomenduojamą šilkinį tofu – taip geriausiai pajausite struktūrą ir visai jo nesuknežinsite. Tik svarbiausia nepersistengti ir nesusmulkinti iki visai mažyčių granulių: šilkinį tofu smulkinkite iki centimetro pločio gabalėlių (keptuvėje susitrauks ir susismulkins maišant), kietąjį – iki tokių, kurie primintų grūdėtą varškę.
 • Įkaitinkite keptuvę su pasirinktu riebalu iki vidutinio karštumo. Suberkite tofu, užpilkite prieskonių mišiniu.
 • NAUDOJANT ŠILKINĮ TOFU: užteks nuolat maišyti ir kepti 3-4 minutes, kol prieskoniai tolygiai pasiskirstys, o tofu pašils.
 • NAUDOJANT KIETĄJĮ TOFU: tofu užpylę prieskonių mišinių, papildomai įmaišykite 1-2 v. š. augalinio pieno (geriausia pradėti nuo vieno ir stebėti tekstūrą) bei papildomą arbatinį šaukštelį riebalo (augalinio sviesto arba tahini). Viską atsargiai, bet gerai išmaišyti ir kepinti 5-6 minutes, kol skystis kiek išgaruos, o prieskoniai tolygiai pasiskirstys.
 • Nuimti nuo kaitros ir serviruoti ant skrebučio ar valgyti su daržovėmis. Jeigu mėgstate, nepamiršti barstyti aitriosios paprikos dribsniais ar šviežia kalendra.
27 Shares
2 comments

Leave a Reply

You May Also Like