Peiliai: kokius pirkti ir kaip juos prižiūrėti?

0 Shares
0
0
0

Kokį vieną dalyką pasiimičiau su savim į negyvenamą salą? Norėčiau sakyt, kad Justiną arba Kopą, bet iš tikrųjų tai imčiau peilį. Kokį vieną daiktą pasilikčiau savo virtuvėje, jei tektų atsisakyti visų kitų? Aišku, kad peilį.

Užtat atrasti tą savo vieną vienintelį (arba kelis būtiniausius) nėra taip paprasta. Pavyzdžiui, aš turiu svajonę kada nors nuskrist į Japoniją ir iš ten parsiskraidint tikrų tikriausią japonišką šefo peilį. Kol man pavyks ją įgyvendinti, kokybiškų alternatyvų tenka paieškoti Lietuvoje.

Kad būtų lengviau susigaudyti peilių pasaulyje, paruošiau įrašą apie tai, kokius peilius rekomenduoju turėti savo virtuvėje. Tokios peilių siluetų kombinacijos tikrai užteks savo ruošai pasigerinti. Arba bent jau nebegąsdinsite į svečius užsukusių gaminti mėgstančių draugų – trust me, atbukę peiliai yra mūsų košmaras. Mano 3 top siluetai – žemiau.

Šefo peilis

Visi entuziastai ir profesionalai vienbalsiai sutaria: tai yra svarbiausias peilis jūsų virtuvėje. Vaisiams, daržovėms, tai neįveikiamai pomidoro odelei, mėsai ar žuviai – šefo peilis eina kiaurai viską. Trumpai tariant, šefo peilis turėtų būti toks patogus, jog su juo norėtumet pjaustyti viską. Netgi popierių – taip dažniausiai atliekamas peilio testas. Imate popieriaus lapą ir bandote pjauti pusiau be jokio spaudimo: jeigu pavyksta, peilis tinkamai pagaląstas.

Nors šefo peiliai yra kelių skirtingų rūšių (įprastai skirtstomi į vakarietiškus arba vokiškus ir japoniškus), dažniausiai visi jie turi apie 20-25 cm ilgio ašmenį ir yra gaminami iš nerūdijančio plieno. 

Skutimo (arba lupimo) peilis

Nors vieno gero šefo peilio turėtų užtekti viskam, man virtuvėje dažnai pasitarnauja mažytis skutimo arba lupimo peilis. Jis skirtas įveikti tokioms vietoms, prie kurių neprieina didieji peiliai: nulupti karštai bulvei ar obuoliui, nuskinti braškės koteliui ar išlukštenti krevetei. 

Mažieji peiliai tikrai nereikalauja didelių finansinių investicijų – svarbiausia turėti tokį, kuris prieina prie smulkiausių ingredientų ir yra aštrus nuo pat smailios viršūnėlės iki rankenos. Įprastai šių peilių ašmenys siekia 7-8 centimetrus. 

Dantytas peilis

Neškit kiečiausios plutos sourdough duoną ir tuos niekadėjus pomidorus – dantytas peilis įveiks viską. Ir duoną čia paminėjau ne veltui: turbūt geriausias visiems žinomo dantyto peilio pavyzdys ir yra vadinamasis duonos peilis. Visgi, peilių ekspertai rekomenduoja duona neapsiriboti, nes jis puikiai pjauna ir visus kitus kietetsnio paviršiaus ingredientus.

Dantytas peilis yra atpažįstamas dėl dantytų ašmenų, kuris padeda įveikti ir kiečiausią ingrediento plutą be jokios jėgos, tiesiog pjaunant pjūklo principu, pirmyn-atgal. Tokie peiliai dažniausiai turi 20-23 centimetrų ašmenį. 

Vienintelis trūkumas – juos sunku pagaląsti. Būtent todėl profesionalai rekomenduoja per daug į jį neinvestuoti: šiam atšipus, su juo teks atsisveikinti arba papildomai investuoti nešant profesionalams. 

Kaip prižiūrėti peilius?

  1. Auksinė taisyklė – galąskite juos. Ir kai sakau „gąlaskite“, mintyje tikrai neturiu peilio pasukinėjimo aplink galąstuvu vadinama špagą – tai yra tik šlifavimas, angliškai vadinamas „honing“. Peilius geriausia galąsti pasitelkus specialų galandinimo akmenį. Tai padaryti reiktų vidutiniškai porąkart metuose. Jeigu tingite mokytis galandinimo meno, visad galite kreiptis į profesionalus – suvedusi paieškos užklausą „peilių galandinimas vilniuje“, radau daugybę variantų, kur tai padaryti.
  2. Nepamirškite šlifuoti. Dabar jau kalbame apie mano minėtą peilio sukinėjimą apie šlifavimo įrankį, panašų į špagą. Profesionalai pataria peilį nušlifuoti kiekvieną kartą prieš rimtesnį maisto gaminimą – taip pasilengvinsite savo gamybos procesą. Serious Eats bloge radau gana išsamią instrukciją, kaip tai alikti – dalinuosi.
  3. Peilius plaukite tik rankomis. Blogiausia, ką galite padaryti savo peiliams – įdėti juos į indaplovę. Taip peiliai tik dar greičiau atbuks. Peilius rekomenduojama plauti rankomis (indų ploviklis jokios įtakos dilimui neturi), o nuplovus – juos iškart nusausinti. Palikti drėgmėje peiliai gali rūdyti, ypač, jeigu drėgnus iškart perkelsite į peilių dėtuvę.
  4. Tinkamai laikykite. Kuo mažiau kontakto peiliai patirs su kitais įrankiais, indais ar bet kokiais paviršiais, tuo ilgiau tarnaus – būtent todėl nerekomenduojama jų tiesiog sumesti į stalčių su visais kitais įrankiais. Jeigu visgi nusprendėte peilius laikyti stalčiuje, mylimiausius rekomenduojama apsaugoti specialiais dėklais. Kitu atveju puikiai pasitarnaus peilių dėtuvė. Apie ją svarbiausia žinoti tik tai, jog peilius, prieš dedant į ją, būtina nusausinti.

Patarimai, renkantis naujus peilius

  • Savo tobulo peilio ieškokite fizinėse vietose. Jeigu jau nusprendėte investuoti į peilius, nepatingėkite nuvažiuoti į vietą, pakilnoti skirtingų peilių ir pajausti, kuris tinka geriausiai būtent jums.
  • Investuokite ne tik į peilius, bet ir į gąlastuvą – geras galąstuvas ir puikūs įgūdžiai galandant reiškia, kad peiliai tarnaus daugybę metų.
  • Neslystanti rankena – nice to have. Jeigu niekad negaminate maisto pusiau šlapiomis ar drėgnomis rankomis, sveikinu – aš taip nesugebu. Tikrai dažnai paskubomis tenka ką nors imti ir perpjauti dar drėgnomis nuo vandens rankomis, tad mėgstu peilius neslystančiomis rankenomis – vis mažesnė incidentų tikimybė.

P. S. Visi nuotraukose užfiksuoti peiliai – iš specialios „Red Dot Award“ apdovanojimą pelniusių peilių „BergHOFF“ kolekcijos, kuria iki spalio pabaigos prekiauja „IKI“, tad tai yra reklama.

0 Shares

Leave a Reply

You May Also Like
bullet journal planuoklis

Bullet journal planuoklis: nuo ko pradėti?

Su planuokliu arba bullet journal bandau susidraugauti kokius 2-3 metus. Pradėjau nuo akių varvinimo Pintereste, tik vėliau įsivėliau į praktikavimą. Tik šiemet galiu pasakyti, kad man pagaliau pavyko atrasti savo sistemą ir pa-ga-liau užpildyti vieną planuoklį nuo pradžių iki galo. Ta proga, savo patirtimi sugalvojau pasidalinti ir čia.