Klasikinė saldi galetė

0 Shares
0
0
0

Kiek galečių šią vasarą jau iškepėte? Aš dvi! Ir čia tikrai ne pabaiga. Vasarą dar planuoju kepti su vyšniomis, serbentais, rudeniop – su obuoliais. Bet pradėkim nuo pradžių – kas išvis ta galetė?

Galetė (pranc. galette)– tai desertas, kuris kepamas iš sezoninių vaisių ar uogų ir paprasčiausios sviestinės tešlos. Kai sakau „paprasčiausios“, mintyje turiu tikrai paprastą tešlą – sviestas, miltai, druska ir šiek tiek vandens. Žinoma, naujausi receptai siūlo neįtikėtiną traškumą išgauti šlakeliu degtinės arba acto, bet aš pasikliauju klasika.

Išminkius tešlą, prasideda improvizacija. Ant iškočiotos tešlos dėkite mėgstamas uogas ar vaisius ir šaukite į orkaitę. Ištrauktą galetę skanaukite dar šiltą, su kupinu šaukštu plombyro ar barstytą cukraus pudra. Paprasta? Taip. Tobula? Tikrai taip!


Gaminimo trukmė: minkymas – 10 minučių, šaldymas – 30 minučių, kepimas – 30–35 minutės.

Ingredientai:

Tešlai:
– 1,5 stiklinės miltų,
– 110 g. šalto sviesto,
– Žiupsnis druskos,
– Keletas šaukštų ledinio vandens (priklauso nuo miltų, teks matuoti pagal nuojautą).

Saldžiam įdarui:
– įvairios mėgstamos uogos ar vaisiai: braškės, serbentai, vyšnios, trešnės, citrusiniai vaisiai, nektarinai, persikai, obuoliai, rabarbarai.
– citrinos sultys ir žievelė,
– cukrus,
– cinamonas arba kiti „šilti“ prieskoniai – muskatas, kardamonas.

Gaminimo eiga:

  1. Į dubenį sudėkite miltus, šiek tiek druskos. Ant viršaus sutarkuokite arba kubeliais supjaustykite GERAI atšaldytą sviestą. Viską pertrinkite pirštų galiukais, kol tešla ims lipdytis savaime. Tešla turėtų lipdytis jau šiame etape, bet jeigu nepavyksta – ją pašlakstykite keliais šaukštais ledinio vandens. Svarbiausia, kad ir sviestas, ir vanduo būtų šalti.
  2. Išminkytą tešlą įdėkite į dubenėlį, uždenkite lėkštute (kam tas plastikas vyniojimui) ir įdėkite į šaldytuvą pusvalandžiui.
  3. Kol šąla tešla, pradėkite ruošti įdarą. Supjaustyktie mėgstamus vaisius arba iš uogų išimkite kauliukus. Gabalėlius pašlakstykite citrinos sultimis, įtarkuokite žievelės, jeigu žinote, kad vaisai ar uogos rūgščios – papildomai pabarstykite cukrumi (aš rekomenduoju rudąjį). Taip pat įdėkite cinamono arba kitų šiltųjų prieskonių.
  4. Įkaitinkite orkaitę iki 180 C.
  5. Atvėsusią tešlą iškočiokite kočėlu į netolygų blyną. Galetė tikrai nereikalauja tobulų kraštelių – jeigu jie bent kiek byra, leiskite jiems tai daryti. Tešlą užsukite ant kočėlo kaip šiame pavyzdyje ir perkelkite ant skardos su kepimo popieriumi. Tešlos viduryje dėkite savo paruoštus vaisius arba uogas. Užlankstykite tešlos kraštelius. Kad gražiau keptų, užlankstytus tešlos kraštelius galite aptepti kiaušinio plakiniu, sviestu arba nuo vaisių/uogų likusiomis sultimis (aš taip dariau su nektarinų galete)!
  6. Kepkite 30-35 minutes su orkaitės funkcija iš viršaus ir apačios. Galetę traukite tuomet, kai gražiai paruduoja tešlos pakraščiukai.
  7. Valgykite dar šiltą su šaukštu plombyriniu ledų ant viršaus!
0 Shares
2 comments

Leave a Reply

You May Also Like

Draugų pusryčių pasimatymams – pusryčių lenta

Kam susitikti penktadienio ar šeštadienio vakarą triukšmingame bare, kai galima susitikti visiems gerai išsimiegojus sekmadienį ryte.  Viena problema – jeigu norisi rytinio pasimatymo namų aplinkoje, kažkam tenka imtis iniciatyvos tuos pusryčius gaminti. Kaip tinklaraščio „Pusryčiams“ autorė, prasidėjus kalboms apie ruošimą, žvilgsnius dažniausiai jaučiu nukreiptus į save.