Avokadų krizė: kodėl jų vengiu?

0 Shares
0
0
0

Savaitgalį po kelių mėnesių pertraukos į krepšelį įsimečiau avokadą. Kodėl taip retai juos perku? Atsakymas – ištraukoje iš mano 2021-ųjų lapkričio mėnesio naujienlaiškio.

„Nuo pasirodymo kiekviename įmanomame vėlyvųjų pusryčių meniu iki avokadui dedikuotų restoranų – avokadas pastarąjį penkmetį (ar gal net dešimtmetį) išgyveno absoliutų savo renesansą. Iki šiol. 

Pastaraisiais metais daugiau kalbama ne apie avokadų skonį ir naudą, o apie tai, kokią žalą aplinkai jie daro. Šie vaisiai yra labai jautrūs aplinkos sąlygoms. Jokios šalnos, jokio vėjo, jokio druskingumo dirvožemyje, daug drėgmės ir bent 1 metras dirvožemio šaknims – maždaug taip skamba minimalios sąlygos avokadų augimui. Būtent todėl yra labai nedaug vietų, kurios galėtų užtikrinti tokias sąlygas: daugiausia avokadų vis dar eksportuojama iš Pietų Amerikos. Dėl ilgo kelio iki Europos, vienos didžiausių avokado rinkų, skaičiuojama, kad 2 avokadai sukuria 846.36 gramų CO2 pėdsako. Tai yra dvigubai daugiau nei 1 kg bananų.

Kita bėda – miškų kirtimas. Didėjant avokadų pasiūlai, Pietų Amerikos ūkininkai ėmesi ne tik plėsti avokadų plantacijų plotus miškų sąskaita, bet ir naudoti agresyvius auginimo būdus, kurie yra kenksmingi dirvožemiui. Galiausiai, su miškų kirtimu ir vienos rūšies dominavimu gerokai mažėja ir biologinė įvairovė. Trumpai tariant, daugiau žalos negu malonumo suvalgant vieną avo toastą. 

Žinoma, sprendimų yra – visada galima rinktis alternatyvas. Keli šefai portalui The Guardian komentavo, kad pastaruoju metu avokadus keičia pupelėmis, žirneliais (idėja – iš mano archyvo), cukinijomis ar pistacijomis – visi šie produktai taip pat puikiai tinka užtepėlėms ant skrebučių ar traškučių. Ūžia ir internetas – žmonės kalba, kad avokado skrebučius keičia rikotos skrebučiai.“

Pala, o tai grįžtant į dabartį – kodėl galiausiai nusipirkai dabar tą avokadą? IKI Minskas (2022 m. korekcija: IKI Vilnius) užsidarė renovacijai, užsukau į jį paskutinėmis dienomis ir tarp tuščių kitų daržovių dėžių radau kelias pilnas dėžes avokadų. Pabijojau, kad taip jie ten ir liks, o po to keliaus į konteinerį – šito irgi nenoriu. Maisto švaistymas irgi problema. 

0 Shares

Leave a Reply

You May Also Like

Kaip sudėlioti tobulą Budos dubenėlį (buddha bowl)?

Juokai juokais, bet aš šiuo metu daugiau nei visada noriu šviežių vaisių ir daržovių. Kuo daugiau vitaminų ir kuo stipresnio imuniteto. Budos dubenėliai – puiki proga tai kasdienei daržovių porcijai suvalgyti. Nesvarbu, ar pusryčiams, ar pietums, su Budos dubenėliais gausite sveiką ir subalansuotą patiekalą bei daugybę daržovių.