Misija: sunaudoti daržoves

0 Shares
0
0
0

Nori nenori, turint giminaičių su daržais (ar turint savo daržų), rugpjūčiai visų vienodi – su palangėm ir spintelėm nukrautom cukinijom, paprikom, pomidorais ir kitom gerybėm.

Kad ir ši savaitė. Buvau nuvažiavusi aplankyti močiutės, iškepė cukinijų apkepą. Kaip skaniai, sakau močiutei, o močiutė man jau rodo cukiniją – „imk ir tu vieną, namie išsikepsi“. Susitikau sekmadienį su drauge, bendraujam lyg niekur nieko, o pasimatymo pabaigoj šast ir ištraukia iš bardačioko lapinio kopūsto (kale) ir sako „žiek, čia tau paėmiau, pasidarysi ką nors“. Po to paaiškėjo, kad ir pačiai nebetelpa tie kale’ai niekur, bet ačiū, drauge, už dosnumą. Galiausiai pirmadienį sugyventinis nuvažiavo aplankyti šeimos, grįžta su milžinišku pilnu krepšiu. Sakau, čia dabar kas, gi prašiau tik poros paprikų ir svogūnų. Ir pabiro maišas šparaginių pupelių, šimtai pomidorų ir paprikų, uogų kibiriukas, o kur dar bulvės ir morkos.

Taip ir jaučiuosi – lyg turėčiau pati savo daržus, nes daržovėm apkamšyta visa virtuvė. Užtat labiausiai nemėgstu nė vienos daržovės pūdyti ir mesti lauk – išsikėliau sau pati tikslą sunaikinti viską iki paskutinio kąsnio. Man googlinimas padeda, tai ta proga surašiau ir savo įrašą – ką daryti su TIEK vasarinių daržovių.

 

POMIDORAI

 

Taip taip, pomidorai tai jau virtuvės karaliai, ką čia tiek galvot. Galima ir visokių padažų ar konservų prisiruošti, ir prisidžiovinti, ir visokių kitokių gėrybių žiemai prisiruošti. Bet jeigu visai kaip aš dar nesat tiek babos, siūlau juos naudoti čia ir dabar.

Atskirų receptų čia neaprašysiu, nes pomidorai jau ir taip užkariavo mano virtuvę. Mėgstamiausi pasirinkimai pusryčiams:

Tips & tricks | Nors avižirnių skrebučiuose ir šakšukoje naudoju konservuotus pomidorus, ne sunkiai juos galima pakeisti šviežiais. Mano metodas – šviežius pomidorus nuplikau verdančiu vandeniu, supjaustau ir kepinu keptuvėje su česnaku, druska, pipirais ir, svarbiausia, negailiu cukraus. Kai suminkštėja, pertrinu šakute ar blenderiu, o toliau procesas – kaip įprasta.

Ką dar gaminu aš pati |  Jeigu norisi pomidorus naudoti ne tik pusryčiams, lygiai taip pat rekomenduoju pirmiausia juos sunaudoti padažams – pradedant klasikiniu marinara ar baigiant bolognese. Kiti receptai, kuriuos norėsiu dar išbandyti šį sezoną:

 

PAPRIKOS

 

Paprikos yra mano šio sezono atradimas – ieškodama, kaip jas panaudoti, radau kosminę užtepėlę, kuriai reikia mažai jėgų, bet kurią suvalgėmė.. per parą. 🙁 Taip dabar ir nyks visos likusios mano paprikos. Manau, kad originali šios užtepėlės versija turėtų priminti klasikinę balkanišką užtepėlę Ajvar, bet kadangi savo receptui neatlikau jokių matavimų, sunku pasakyti, kiek nutolau nuo originalo.

KEPTŲ PAPRIKŲ UŽTEPĖLĖ

Užtepėlei reiks:

– kelių paprikų (aš naudojau apie 4-5),
– kelių česnako skiltelių (vėl apie 4-5),
– dosniai alyvuogių aliejaus,
– citrinų sulčių,
– aitriosios paprikos miltelių arba čili pipiro,
– cukraus,
– druskos,
– šaukštelio tahini.

Eiga:

Paprikas supjausčiau, česnako skilteles nulupau, viską dosniai apšlaksčiau alyvuogių aliejum ir į orkaitę, kol gražiai apskrudo. Iškeptas paprikas atvėsinau, nulupau jų odeles ir į dubelį su visais kitais išvardintais ingredientais, kurių pagal skonį. Vrum vrum blenderiu – užtepėlė.

Užtepėlė puikiai tinka kaip sumuštinių pagrindas, prie keptų daržovių, kiaušinių. Žodžiu, VISKO.

Ką dar gaminu aš pati | Be tokios užtepėlės, paprikas visada siūlau įtraukti į bet kokius troškinius, valgyti šviežias mirkant į humusą ar kitas užtepėles. Taip pat paprikų trinta sriuba – mano viena mylimiausių (jos eiga panaši, tik į skardą dar dedu kepti pomidorus. Į sriubą dar sultinio, česnako, svogūno ir vėl viską vrum vrum). Ką galima nuveikti su paprikom ne tik iš mano raciono? Aš siūlau tai:

 

LAPINIS KOPŪSTAS (a.k.a. kale)

 

Turbūt parduotuvių lentynose jau matėte dumblių čipsus – man jie tapo puikiu pakaitalu bulvių čipsams, kuriuos taip mėgstu. O dabar į užkandžių racioną galiu įtraukti ir kiek sveikesnį pasirinkimą – lapinio kopūsto čipsus! Geriausia dalis – tokių čipsų nebūtina suvalgyti iš karto, tad galite prisikepti ir į priekį. Turėtų laikytis bent savaitę, bet garantuoju – per tiek laiko suvalgysit ir taip.

LAPINIO KOPŪSTO ČIPSAI

Ko reikės:

– lapinio kopūsto,
– alyvuogių aliejaus,
– druskos, česnako granulių, aitriosios paprikos miltelių.

Eiga:

Kopūsto lapus atskiriu nuo koto ir susmulkinu mažesniais gabalėliais (čipsų dydžio). Aplieju alyvuogių aliejumi, pagal norimą skonį pabarstau išvardintais prieskoniais. Vienu sluoksniu kloju į kepimo skardą ir kepu apie 160C temperatūroje, NUOLAT stebėdama, ar nedega. Eigoje mėgstu apversti, kad tolygiau iškeptų, bet šiaip čipsams turėtų pakakti ir 10 minučių kepimo. Valgau su jogurtiniu padažu (graikiškas jogurtas + česnakas + žalumynai + druska).

Ką dar gaminu aš pati Lapiniai kopūstai taip pat puikiai tinka visiems troškiniams ar salotoms, kurioms įprastai naudojate labiau pažįstamus žalumynus, pavyzdžiui špinatus. Kalbant apie pusryčius, lapinį kopūstą tikrai galite sunaudoti:

Tips & tricks | Auksinė taisyklė prieš naudojant – gerai išmasažuoti rankomis, kad jie maloniai suminkštėtų, taptų švelnesni, o spalva – dar labiau išryškėtų. Taip pasikeičia ir kopūsto skonis, ir tekstūra.

Ką dar galima gaminti iš lapinio kopūsto? Mano rekomendacijos:

 

ŠPARAGINĖS PUPELĖS

 

Jei taip visai atvirai – šparaginių pupelių nemėgau v i s a d a . Pamenu dar iš to, kai močiutės visad siūlydavo konservuotas žiemai, o aš negalėdavau net į tą pusę pažiūrėti. Užtat šį sezoną išsiaiškinusi, kaip jas teisingai paruošti, pradėjau į šitą daržovę žiūrėti kiek kitaip. Prieš rašant šį įrašą, šparagines pupeles jau buvome valgę triskart per savaitę – ne tik kaip garnyrą, bet kaip ir pagrindinę patiekalo žvaigždę.

ŠPARAGINIŲ PUPELIŲ GARNYRAS

Ko reikės:

– šparaginių pupelių,
– alyvuogių aliejaus,
– česnako skiltelių,
– druskos,
– citrinos sulčių.

Kaip ruošti:

Šparaginių pupelių kotelius apkarpau, česnaką susmulkinu. Į keptuvę pilu alyvuogių aliejų, beriu pupeles, česnaką, barstau druska. Pabaigoj įlašinu citrinų sulčių. Kepu kol gražiai apskrunda.

Tokias pupeles gerai valgyti ir kaip garnyrą prie mėsos patiekalų, ir dėti į salotas. Man gavosi labai skanus kombo jas sumaišius su vyšniniais pomidoriukais ir rukola, o padažą paruošus iš sojų padažo, fish sauce, medaus, česnako, srirachos ir tarkuoto imbiero.

 

CUKINIJOS

Cukinijos šiame sąraše turbūt unikaliausios – jos puikiai tinka ir sūriems, ir saldiems patiekalams.

Ką dar gaminu aš pati | Nors daug savų receptų nesu išsaugojusi, pati jas dažnai inkorporuoju į pyragus, saldžias duoneles, troškinius, šiltas salotas, blynus. Viršuje minėta cukinijų apkepą močiutė gamina pakepusi svogūnus, česnakus ir morkas, sutarkavusi cukinijas ir įdėdama kiaušinį, prieskonių bei šiek tiek kukurūzų miltų – visą šitą masę kepa orkaitėje, kol gražiai apskrunda. Žemiau palieku receptus, kurie mano galva yra geri, bet ne iš mano dirbtuvių:

0 Shares
1 comment

Leave a Reply

You May Also Like
bullet journal planuoklis

Bullet journal planuoklis: nuo ko pradėti?

Su planuokliu arba bullet journal bandau susidraugauti kokius 2-3 metus. Pradėjau nuo akių varvinimo Pintereste, tik vėliau įsivėliau į praktikavimą. Tik šiemet galiu pasakyti, kad man pagaliau pavyko atrasti savo sistemą ir pa-ga-liau užpildyti vieną planuoklį nuo pradžių iki galo. Ta proga, savo patirtimi sugalvojau pasidalinti ir čia.