Turim mes tokį bendrą posakį su drauge Aiste – atrodo, kad atostogos. Vartot jį pradėjom po pirmų savo bendrų atostogų praėjusią vasarą: tos atostogos tapo gero laiko etalonu, tai kai geraisiais laikais net ir darbo dieną susitikdavom ko nors pagrillinti, išgerti parke kavos, vis pasigirsdavo iš kurios nors „atrodo, kad atostogos“.susi
Taip pasijautėm ir aną savaitę, kai išvarėm į sodą, lauko virtuvėlėj ruošėm, o po to krosny kepėm svogūnų galetę. Įmerki pirštus į tešlą, minkai galetę, tuo tarpu dar kalbi su drauge ir atrodo, kad atostogos. Galetė apskritai tapo mūsų firminiu desertu arba užkandžiu, kai norisi to „kažko skanaus“, o turi tik sviesto, miltų ir kokį įdarą. Pirma tokia buvo iškepta su braškėm tų pačių atostogų metu, o dabar jau sakom, kad kur jos nekepėm. Namų virtuvėse – check. Atostogų namely – check. Sodo krosny – galetė su karamelizuotais svogūnais dabar jau irgi check.
Ką mandro galima įdėti į galetę? Kaip čia pasakius – viską. Nieko keisto, kad jau esu aprašiusi ir pomidorų galetę, ir saldžią galetę, bet jeigu pritrūktų fantazijos naujiems deriniams, pasisemkite jos iš sąrašo:
- Uogos – braškės, serbentai, šilauogės, vyšnios trešnės. Tiesa, jas geriau pabarstyti kukurūzų krakmolu dėl išsiskiriančių sulčių.
- Vaisiai – pavasarį, be abejo, rabarbarai, bet likusiu sezono metu puikiai tiks obuoliai, kriaušės, persikai, abrikosai ir kiti vaisiai.
- Daržovės – skamba neįprastai, bet aš dievinu tokias galetes pusryčiams, pietums ar vakarienei. Kaip ir sakiau, naudokite pomidorus, porus, cukinijas, bulves ar batatus, moliūgus ar grybus. Aišku, nepamirškit, kad galetė su karamelizuotais svogūnais – mano top1.
Ingredientai
- 300 g baltų kvietinių miltų
- 1 a. š. smulkios druskos
- 150 g labai šalto sviesto / galima prieš naudojimą palaikyti šaldymo kameroje
- 60 g kietojo sūrio / puikiai – pecorino romano arba gruyere, bet tiks ir kiti kietieji sūriai
- 400-500 g svogūnų / tinka visos rūšys, galima naudoti ir kelias vienu metu
- 2 v. š. alyvuogių aliejaus / kepimui
- 1 kiaušinis / aptepimui
- Keli v. š. ožkų pieno sūrio / patiekimui
Gamybos eiga:
- Pradėkite nuo svogūnų. Juos supjaustykite vidutinio storio griežinėliais ir įdėkite į įkaitintą keptuvę su aliejumi. Pabarstykite žiupsniu druskos. Kepkite ant vidutinės ugnies, geriausia – su dangčiu, pamaišydami kas 5-10 minučių, kol svogūnai visiškai suminkštės ir karamelizuosis. Tai dažniausiai užtrunka apie 45-50 minučių.
- Kol svogūnai karamelizuojasi, paruoškite tešlą. Į dubenį arba kombainą įdėkite miltus, druską, įpjaustykite arba įtarkuokite sviesto gabalėlius. Jeigu tešlą ruošiate kombainu, keliskart papulsuokite, kol miltai bus panašūs į smėlį. Jeigu tai darote rankomis, trupinkite gabalėlius, kol pasieksite tą patį šlapio smėlio efektą.
- Į tešlą įpilkite kelis šauktus ledinio vandens, kad ji suliptų. Skirtingi miltai pasižymiu skirtingu drėgmės sugėrimu, tad jeigu matote, kad tešla visai neklauso – įpilkite dar. Suformuokite tešlos gumulėlį, įvyniokite jį į maistinę plėvelę arba vaško drobelę ir laikykite šaldytuve bent 30 minučių. Dažniausiai tešlai užtenka tiek laiko, kiek ir svogūnams.
- Nepamirškite įkaitinti orkaitės arba krosnies. Orkaitėje užteks 190 C laipsnių temperatūros.
- Kai svogūnai susikaramelizuos, juos perkelkite į atskirą dubenį ir imkitės tešlos.
- Tešlą iškočiokite į apvalų 3-4 mm storio blyną. Jo centre patarkuokite sūrio, sudėkite svogūnus, užlankstykite kraštus pagal nuotraukoje matomą vaizdą. Galetę kepkite 45–55 minutes 190 C laipsnių temperatūroje arba kol tešla gražiai iškeps ir ims ruduoti. Po 35 minučių kraštus aptepkite kiaušinio plakiniu, jeigu norisi, barstykite sezamo sėklomis.
- Patiekite šiltą, barstytą žalumynais ir ožkų pieno sūrio gabalėliais.