Valgomos kalėdinės dovanos

0 Shares
0
0
0

Kai man buvo 14 ar 15 metų, su tėvais pradėjom imbierinių sausainių tradiciją. Kiekvienais metais kelias dienas iki Kūčių kepdavom sausainius, juos dekoruodavom, pakuodavom ir dovanodavom artimiesiems. Radau net ir nuotrauką – va kaip atrodė mūsų sausainiai gūdžiais 2009-taisiais. Išsikrausčiusi iš tėvų namų šitos tradicijos niekur nepamečiau. Pirma kepiau viena, po to įtraukiau ir brangųjį, o tėvai kaip kepė, taip ir kepa, tik jau dviese.

Praėjo 11 metų, iškepėm jau šimtus sausainių, bet aš vis dar manau, kad gražiausios dovanos yra tos, kurias pagaminame savo rankomis. Nesvarbu, ar tai ranka užrašytas atvirukas, ar atspausdinta sena draugų nuotrauka. Žinoma, į tą pačią kategoriją patenka ir valgomos kalėdinės dovanos. Ta proga šiemet paruošiau išplėstinį valgomų dovanų sąrašą, kuriame rasite visko. Sūrių ir saldžių dovanų. Tokių, kurioms reikia orkaitės, ir tokių, kurioms užteks vieno puodo. Išmaišomų ranka arba pertrinamų kombainu. Ir svarbiausia – tokių, apie kurias dar galbūt nepagalvojot.

Sūrios valgomos dovanos

Riešutų mixai

Jeigu prenumeruojate mano naujienlaiškius, apie su jūros dumbliais ruoštus riešutus nori nut mix jau girdėjote. Tiek jų pavadinimas, tiek pats receptas skamba naujai mūsų receptoriams, tačiau nereikalauja daug ingredientų ir žada daug skonio. Jeigu linkstate prie klasikos, draugai ar artimieji apsidžiaugs gavę tradicinius riešutus su prieskoniais. Man dar labai patinka karamelizuoti riešutai – puikų receptą rasite čia (pritaikyta karijų riešutams, bet tikrai tiks visokiems). 

Popkornai su priedais

Nesu tikra, ar popkornai išsilaikytų taip pat gerai, kaip riešutai, bet visada galima paruošti etiketę, jog dovaną rekomenduojate suvartoti greičiau, pavyzdžiui, per savaitę. Aš labiausiai apsidžiaugčiau karameliniais popkornais, bet šitam įraše yra sąrašas puikių kombinacijų, norint paruošti sūrius popkornus namuose.

Paturbinta druska

Jeigu su popkornais ar riešutais dar galima neįtikti, druską naudoja absoliučiai visi. Pridėkite prie paprastos druskos įvairiausių pagardų ir turėsite tobulą dovaną mėgstantiems gaminti. Mane labiausiai sudomino baravykų druska, druska su rozmarinais, citrininė druska ir aštri druska

Sūrūs sausainiai arba krekeriai

Iš patirties sakau – sūrūs sausainiai yra gelbėjimosi ratas, kai norisi čipsų, bet jų nėra namuose. Aš tokiais atvejais visada rekomenduoju savo pačios sūrių sausainių receptą su žolelėmis. Taip pat gerai atrodo šie čederio krekeriai arba sausainiukai su jalapenais.

Padažai

Kas nenorėtų gauti namie fermentuoto čili padažo? Gal ir atsilieps tie, kurie nemėgsta aštriai, bet mūsų namuose aštrūs padažai yra suvartojami turbo greičiu. Dar galite spėti tokį pagaminti, nes Joshua Weissman receptas sako, kad fermentacijai užteks 5 dienų. Visgi jeigu dovanų gavėjai nemėgsta aštriai, visada galite sugalvoti ir ką paprasčiau. Pavyzdžiui, kone daugelis mėgsta BBQ padažą, tiksiantį prie mėsos gaminių, itališką pesto ar iš paprikų gaminamą harissa padažą. Jeigu turite trintuvą, šiuos padažus pagaminti užtruksit kokias 3 minutes.

Marinuoti užkandžiai

Mano šio sezono atradimas – lengvai marinuoti svogūnai. Juos dabar noriu derinti prie kiekvieno savo patiekalo ir manau, kad tokį stiklainiuką (su instrukcija, jog būtina laikyti šaldytuve) tikrai būtų galima padovanoti ir kitam. Žinoma, galima dovanoti ir daug kitų lengvai pamarinuotų dalykų. Mes dažnai namie ruošiam greitai marinuotas alyvuoges – iš receptų rekomenduoju apelsinines arba klasikines su žolelėmis ir česnaku. Labai šventiškai atrodo ir marinuoti sūriai – man patiko šis marinuotos fetos receptas.

Prieskonių mišiniai

Kam pirkti prieskonių mišinius, jeigu tobulus galima pasigaminti ir patiems? Papasakokite šitą idėją draugams, padovanodami prieskonių mišinius. Gaminkite tokius, kokius patys naudojate dažniausiai. Aš asmeniškai mėgstu kario, itališkų žolelių, meduolių (arba moliūgų pyrago) ir fajita mišinius, bet Epicurious siūlo net 39 įvairiausius mišinius kiekvienam skoniui.

Saldžios valgomos kalėdinės dovanos

Zefyrai ir morengai

Praeitąmet iš mano naminių ruoštų dovanų zefyrai susilaukė turbūt daugiausia dėmesio. Purūs, balti, minkšti – visiškos Kalėdos. Jeigu gerai pamenu, juos ruošiau pagal The Kitchn receptą.

Lygiai tiek pat smagu dovanoti ir morengus. Mane visad žavėjo nedaboti grubūs morengai, pavyzdžiui, tokie. Į morengus taip pat galima įmaišyti šokolado, riešutų sviesto arba pačių žemės riešutų, tad nebijokite eksperimentuoti.

Itališki biscotti sausainiai

Apie juos nepagalvojau iki tol, kol nepamačiau Bon Appetit recepto su kava  ir lazdyno riešutais. Labai gali būti, kad šitas receptas net pakeis mano valgomų dovanų planus. Kiek paprastesnį receptą rasite @amelijak paskyroje.

Naminė karamelė

Stiklainiukas naminės karamelės yra puiki dovana dėl savo galiojimo trukmės: šaldytuve ji gali kantriai stovėti bent mėnesį, bet spėju, kad bus suvalgyta greičiau. Aš šiemet planuoju ją virti karamelę pagal savo mylimos Sally’s Baking Addiction receptą, bet mane sudomino ir veganiška versija – ją rasite čia.

Granola

Mano nuomone, granolos stiklainiukai yra praktiškiausios ir sveikiausios valgomos kalėdinės dovanos. Jau vien kiek panaudojimų būdų – pusryčiams ar vakarinei, su pienu, su jogurtu ar tiesiog vieną šaukštais. Skonių variacijų galima atrasti taip pat daugybę. Aš rekomenduoju savo receptus – kalėdinę granolą su apelsinais ir šokoladinę granolą. Gurmanams siūlyčiau apsvarstyti man dar nepažįstamą sūrią granolą – man patiko šis receptas.

Tinginių šokoladai

Ne, omenyje čia neturiu tinginio deserto su sausainiais ir kondensuotu pienu. Tinginių šokoladai – tai pirktinio šokolado paturbinimas, iš jo pagaminant gražius mažus šokoladukus, vadinamus chocolate barks. Išlydome šokoladą, jį išliejame į formą arba ant lygaus paviršiaus, pabarstome kokiais tik norisi priedais, palaukiame, kol sustings, laužome ir pakuojame. Daug gerų idėjų yra čia

Riešutų sviestas

Riešutų sviestas man patinka dėl tos pačios priežasties kaip karamelė – jis yra itin ilgo galiojimo laiko. Šaldytuve laikomas riešutų sviestas ten išbus sveikas bent mėnesį. Riešutų sviestus galima gaminti iš įvairiausių riešutų – anakardžių, migdolų, lazdynų ar žemės riešutų. Aš rekomenduoju klasikinį, kuriam reiks tik riešutų ir druskos, arba mano anksčiau siūlytą naminę nutellą su šokoladu. Papildomai radau straipsnį su 15 riešutų sviestų priedų, kuriais gardinti galėsite riešutų sviestą gurmanams.

Nuga

Dar vienas labai šventiškai atrodantis receptas, kurį norėsis suvalgyti vien žiūrint. Paprastą ir gardų nugos receptą su medumi siūlo BBC Good Food.

Ledinukai

Aš niekaip negaliu atsižiūrėti į Sweet Spot Pastry gaminamus naminius ledinukus, tad pamaniau, kad panašius galima pasigaminti ir namuose. Nuostabiai gražiai atrodo šie ledinukai su rožių žiedlapiais bei ledinukai su pabarstukais.

Sviestiniai sausainiai

Nors tikiu, kad šventiniu sezonu visi vis dar džiaugiasi gaunamais imbieriniais sausainiais, man asmeniškai jie kiek pabodo. Šiemet imbierinius sausainiukus planuoju iškeisti į sviestinius. Sviestiniai sausainiai laikosi taip pat puikiai (nesugenda 1-2 savaites), yra lengvai puošiami, o skonio variacijų galima išrasti kiek tik norisi. Mane labiausiai domina citrininiai sausainiai, kardamono sausainiai su pistacijomis ir vitražiniai sviestiniai sausainiai.

Džemai

Gal ir ne pats sezonas ruošti uogų džemams, bet juk džemai nebūtinai turi būti iš braškių ar vyšnių. Palepinkite artimuosius svogūnu džemu arba apelsinų marmeladu. Tai pačiai kategorijai priskirčiau ir pas Ameliją matytą moliūgų sviestą.

Patarimai, ruošiant valgomas dovanas:

  • Prie dovanos nepamirškite įtraukti trumpo aprašymo: kas tai (jeigu sudėtyje yra alergenų, geriausia, su ingredientų sąrašu), kur šį skanumyną panaudoti ir, svarbiausia, kiek laiko dovana galioja ir kokiu būdu ją laikyti.
  • Dovanų gaminimą planuokite pagal dovanų galiojimo trukmę. Druską, karamelę, marinuotas dovanas, džemus ar riešutų sviestą pagaminti galite iš anksto, bet sausainių, nugos zefyrų ar morengų gamybą siūlyčiau pasilikti paskutinėms dienoms. Taip prailginsite jų galiojimo trukmę dovanos gavėjui, kuriam nereiks visko sukimšti tą pačią dieną.
  • Nepamirškite, jog visos valgomos kalėdinės dovanos gali būti pakuojamos į aplinkai draugiškas pakuotes. Labiausiai tiks jau vienąkart panaudoti stiklainiukai, kurie gavėjo namuose gyvens antrą gyvenimą. Granolai, sausainiams, ledinukams galima pagaminti popierines pakuotes. Dovanas taip pat galima pakuoti ir į indus: riešutų rinkinius ar pokornus – į gražius dubenėlius, granolas ar biscotti sausainėlius – į talpius birių ingredientų indus su dangteliais.
  • Meilė slypi detalėse. Nepamirškite ne tik dovanų aprašymo, bet ir mielo linkėjimo, perrišto kaspino ar atviruko šalia. Taip dovana bus žymiai asmeniškesnė.
0 Shares

Leave a Reply

You May Also Like
bullet journal planuoklis

Bullet journal planuoklis: nuo ko pradėti?

Su planuokliu arba bullet journal bandau susidraugauti kokius 2-3 metus. Pradėjau nuo akių varvinimo Pintereste, tik vėliau įsivėliau į praktikavimą. Tik šiemet galiu pasakyti, kad man pagaliau pavyko atrasti savo sistemą ir pa-ga-liau užpildyti vieną planuoklį nuo pradžių iki galo. Ta proga, savo patirtimi sugalvojau pasidalinti ir čia.