Bullet journal planuoklis: nuo ko pradėti?

Su planuokliu arba bullet journal bandau susidraugauti kokius 2-3 metus. Pradėjau nuo akių varvinimo Pintereste, tik vėliau įsivėliau į praktikavimą. Tik šiemet galiu pasakyti, kad man pagaliau pavyko atrasti savo sistemą ir pa-ga-liau užpildyti vieną planuoklį nuo pradžių iki galo. Ta proga, savo patirtimi sugalvojau pasidalinti ir čia.
2 Shares
0
0
2

Planuoklis (arba, kitaip tariant, bullet journal) mano gyvenime bando atrasti savo vietą jau bent dvejus-trejus metus. Pradėjau nuo akių varvinimo Pintereste ir tik vėliau įsivėliau į praktikavimą, kuris niekad neturėjo labai daug tęstinumo. Tik besibaigiant 2020-iems galiu pasakyti, kad man pagaliau pavyko atrasti savo sistemą ir pa-ga-liau užpildyti planuoklį nuo pradžių iki galo. Kad jau taip, atėjo laikas pasidalinti ta sistema ir su jumis.

Kas yra bullet journaling ir kodėl tai veikia?

Planuoklis arba angliškai bullet journal – tai nuo balto (arba taškuoto) popieriaus lapo pasiruošiama užrašinė, kurią jūs susiplanuojate pagal save. Bet tikrai ne kiekviena tuščia užrašinė yra bullet journal.

Bullet journal – tai užrašinė, suplanuota elementaria metai-mėnuo-savaitė-diena sistema, kuomet darbai, pastabos arba planai yra žymimi punktais (bullets). Viena užduotis ar pastaba – vienas punktas. Atlieki – išbrauki, eini prie kito. Neatlieki – savaitės pabaigoje perkeli į kitą savaitę.

Žinoma, punktai punktams nelygūs, tačiau geriausiai veikia planavimas smulkiomis užduotimis. Pavyzdžiui, jeigu kažkurią dieną turiu pasiruošti įrašą savo Instagram paskyrai, ją išsiskirstau į kelis punktus:

☑️ nufotografuoti patiekalą
☑️ suretušuoti nuotraukas
☑️ parašyti tekstą
☑️ pasiruošti draftą
☑️ suderinti su klientu

Kodėl tai veikia?

 1. Čia galima žymėtis viską. Aš žymiuosi ne tik planuojamus darbus, bet ir tai, kad reikia paskambinti vienam ar kitam žmogui, užsakyti Kopai maisto ar nusipirkti kiaušinių. Į bullet journal sutelpa ir visi lipnūs lapeliai, kuriuose ką nors pasižymiu paskambinus klientui ar tėvams. Net kalėdinių dovanų sąrašai – ir tie atranda čia vieną.
 2. Niekas nepasiklysta. Kiekvieną savaitę ir mėnesį užduotys yra darkart peržvelgiamos ir, jeigu reikia, perkeliamos. Taip nebepametu vienų ar kitų reikalų.

Man bullet journal planuoklis yra kur kas daugiau nei darbų ir gyvenimo planavimo įrankis. Viena maloniausių jo pildymo dalių – pasiruošimas kitam mėnesiui, kuris veikia labai meditatyviai. Atsiverti baltą lapą, nusipieši viršelį, susibraižai mėnesį, išsivardini tai, ką nori nuveikti, susidėlioji darbus ir prioritetus. Atrodo, visas galvoje besisukantis balaganas susidėlioja į lentynas. Lygiai taip pat smagu yra atsiversti planuoklį, kurį naudojai prieš metus ir suprasti, kuo gyvenai tada.

Kokie skyriai sudaro planuoklį?

Įprastai bullet journal planuoklis susidaro iš kelių pagrindinių skyrių:

 • turinio,
 • metų plano,
 • mėnesio plano,
 • savaitės plano (kuriam priklauso ir dienų planai),
 • visų likusių kolekcijų, projektų, sąrašų, įpročių ar svajonių.

Dažniausiai planuoklio turinys tokia tvarka ir pasiskirsto puslapiuose: pirmiausia turinys, tuomet metų planas, mėnesio planas, 4 savaitės, vėl naujo mėnesio planas, vėl 4 savaitės ir taip iki tol, kol baigiasi bullet journal planuoklis.

Visa kita, pavyzdžiui, įpročių trackeriai, pirkinių sąrašai, prisiminimų žymėjimasis ar maisto planas, yra tik bonusai, apie kuriuos pakalbėsiu įrašo pabaigoje. Bet pradėkime nuo pagrindų.

Turinys

Planuoklio turinys veikia lygiai taip pat, kaip bet kurios kitos knygos turinys. Jis skirtas tam, jog prireikus pasižiūrėti senas užduotis ar planus, juos lengviau atrastumėte savo planuoklyje.

Norint turėti tvarkingą turinį, reiks atlikti dvi užduotis: sunumeruoti visą planuoklį (žinau, žinau, sunku) ir paskirti vieną-du puslapius turiniui planuoklio pradžioje. Žinoma, visada galima rinktis iš anksto supuslapiuotą planuoklį. Pavyzdžiui, mano labiausiai pamiltas Leuchtturm1917 planuoklis (nuoroda su kitais mylimiausiais įrankiais – pabaigoje) jau yra iš anksto sunumeruotas ir turi du turiniui skirtus puslapius, kuriuos aš ir naudoju. Kitu atveju užteks puslapio viršuje užsirašyti TURINYS ir pasižymėti skaičiuką bei skyrelio pavadinimą. Kiek smulkiai skaidysite turinį – jūsų reikalas. Man asmeniškai pasiteisino pasižymėti tik mėnesio pradžią.

Naudodama Leuchtturm1917 planuoklį, pirmame puslapyje žymiuosi einamuosius puslapius (mėnesio apžvalgas), o antrame – projektinių puslapių turinį.

Metų planas

Metų apžvalga yra tolimiausiai ateičiai skirta planuoklio dalis. Prieš pasiimant naują planuoklį į rankas, reiktų nusimatyti, kokį laikotarpį jis tarnaus. Pavyzdžiui, jau minėtas Leuchtturm’as su 122 puslapiais man tarnauja lygiai pusmetį, tad dabar jau žinau, kad planuodama naujojo planuoklio metų apžvalgą, jam man užteks skirti du-tris puslapius. Planuojant tą patį planuoklį naudoti metus, reiktų nusimatyti apie 4 puslapius.

Metų apžvalgą galima ruošti keliais būdais:

 • išsivardinant kiekvieno artėjančio mėnesio kiekvieną dieną ir prie jos įrašant aktualų įvykį;
 • nusibraižant kalendorių ir pasižymint tik konkrečias dienas, kurios turi tam tikrus įvykius.

Suprantu, kad skamba komplikuotai, tad pateikiu pavyzdžius žemiau. Aš pastaruoju metu naudoju antrąjį variantą, tad mano metinė apžvalga atrodo taip:

Jeigu norėtumėte rinktis pirmą variantą, man patinka šie išplanavimai (Pinterest rezultatai) žemiau. Daugiau idėjų galite atrasti ieškodami pagal raktažodį „yearly spread“.

Nemeluosiu, metų apžvalga man yra turbūt labiausiai nepasiteisinęs įrankis, kuriame realybėje žymiuosi nebent atostogas. Vis dar esu pratusi, jog tolimesnius įvykius, kurių man ne-ga-li-ma pamiršti, pirmiausia pasižymiu Google Calendar, o tik artėjant jų laikui perkeliu į popierinį planuoklį.

Mėnesio planas

Jeigu su metine apžvalga dar bandau susidraugauti, mėnesio planas yra tai, ką jau puikiai įvaldžiau. Ilgainiui pastebėjau, jog man labiausiai pasiteisino tokia mėnesio plano puslapių eiga:

 • viršelis,
 • kalendorius,
 • bendros mėnesio užduotys,
 • mėnesio tikslai.

Viršelis. Ši dalis yra turbūt mažiausiai būtina iš visų likusių – ją pasiruošiu visiškai dėl estetinių sumetimų. Žinoma, pasiteisina dar ir dėl to, nes su viršeliu konkretų mėnesį knygutėje atrandu lengvai ir be jokio turinio (matyt, dėl to jį mažai ir naudoju). Žemiau dalinuosi keliais mylimiausiais savo pastarojo pusmečio viršeliais:

Kalendorius. Tai ta vieta, kurioje nugula tiesiog bendri mėnesio planai: susitikimai, svarbūs darbai ar priminimai, vizitai pas gydytojus ar savaitgalio planai. Dažniausiai tiesiog persibraižau visiškai klasikinį mėnesio kalendorių ir žymiuosi į jį. Žemiau rodau keletą pavyzdžių:

Ankstesniuose planuokliuose dar mėgdavau tiesiog išsivardinti dienas sąrašu žemyn – toks būdas neatima tiek laiko, kiek tinklelio braižymas.

Bendros mėnesio užduotys. Paprastai tariant, tai tiesiog darbų/užduočių/norų sąrašas, kurį išsivardinu punktais žemyn. Jam skiriu vieną puslapį, puslapio viršuje tiesiog užsirašiusi Užrašai. Toks sąrašas man padeda lengviau darbus susiplanuoti savaitės eigoje. Pavyzdžiui, rugsėjį prie tokių darbų nugulė „rasti odontologą“, „padaryti perduodamų darbų sąrašą agentūrai“ ir „nusipirkti laptopo stovą“. Vėliau šiuos darbus parskirsčiau savaitėse ir 2 iš 3 įgyvendinau. Ne viskam juk lemta išsipildyti.

Tikslai. Sakyčiau, kad šita dalis – bonusinė ir labiau tinkanti prigimtiniams pirmūnams. Pati ją pradėjau praktikuoti nelabai seniai. Kiekvieną mėnesį stengiuosi išsivardinti bent 3 tikslus, kuriuos norėčiau įgyvendinti per mėnesį. Pavyzdžiui, rugpjūtį sau išsikėliau tikslą susirasti pirmą per zutautaite.com atvestą klientą – pavyko! Šiam reikalui užtenka mažai ploto (galima vardinti to paties Užrašų puslapio apačioje arba virš Kalendoriaus, kaip mano pavyzdyje), tad tikrai nepasipainios.

Savaitės planuoklis

Viskas, pagaliau mano laukčiausia dalis! Tai yra ta vieta, kur vyksta daugiausiai kasdienio darbo, planavimo, ir kurią aš įvaldžiusi geriausiai.

Savaitės planuoklis yra suskirstytas dienomis, kuriose vardijamos konkrečios užduotys, pastabos, susitikimai ar darbai. Viskas – tuo pačiu punktų principu. Viena užduotis/planas/pastaba – vienas burbulas ir viena eilutė. Įgyvendini – uždedi varnelę. Užduotis nebeaktuali – išbrauki.

Kiekvienos savaitės planui skiriu lygiai du puslapius, nei daugiau, nei mažiau. Iki šiol įvaldžiau du galimus išdėstymus: horizontalų ir vertikalų.

Horizontalus. Puslapį dalinu į 3 horizontalias dalis, per du puslapius gaunasi 6 blokeliai. 5 darbo savaitės dienos ir bendras savaitgalio blokelis. Kairėje išsirašau minėtus punktus, dešinėje – susitikimus ir svarbiausius reikalus. Pavyzdys žemiau:

Vertikalus. Vieną puslapį dalinu į 4 lygias dalis, antrą – į 3 nelygias. Per du puslapius gaunasi 7 blokeliai. 5 iš jų – darbo dienoms, 1 – savaitgaliui ir 1 – bendriems užrašams. Šiuo metu kaip tik ir praktikuoju šį išdėstymą:

Čia labai gerai matosi ne tik vertikalus išdėstymas, bet ir tai, kaip maskuoju kliurkas. Pavyzdžiui, dešiniajame puslapyje buvau pasižymėjusi kažkokią nesąmonę, o vėliau ją užklijavau baltu lapu.

Žinoma, nebūtina vadovautis mano išdėstymu. Žemiau arinkau kelis kitokius, kuriuos ateityje planuoju išbandyti ir pati, bet dar daugiau galite atrasti su raktažodžiu „weekly spread“:

Grupavimas. Jeigu vienu metu vykdote kelis skirtingus projektus arba nemėgstate, kai namų užduotys malasi su darbinėmis, galite įsivesti punktų grupavimą. Vienas būdų yra legenda, kurią susikūrus naudojami skirtingi punktų žymekliai, pavyzdžiui, apvalus, kvadratinis ar brūkšnelis. Kiekvienas simbolis reiškia skirtingą užduočių grupę, kurią įsivesit patys (darbas, mokslai, namai ir panašiai). Taip pat galima žaisti ir su spalvomis – skirtinga spalva žymėti skirtingas užduočių grupes. Abiejų pavyzdžių rodau žemiau (abu iš Pinterest).

Aš asmeniškai nesu tokia smulkmeniška ir manęs neerzina, jog prie darbo „išrašyti sąskaitą klientui X“ yra užduotis „užstatyti juodų drabužių skalbimą“. Kuomet dirbau pilnu etatu agentūroje ir kartu dirbau kaip freelancerė, naudojau paprastesnį išdėstymą – kiekvieną darbo dieną tiesiog padalindavau beveik pusiau:

Svarbu! Savaitės pabaigoje būtina pereiti per visas užduotis, pažymėti tas, kurios atliktos, o neatliktas perkelti į naują savaitę. Perkeltą užduotį pažymiu rodykle, bet jeigu mėgstate daugiau spalvų, galite žymėti markeriu ar dar kuo. Mėnesio pabaigoje pratimą galima kartoti: vėl pereinate visas savaites ir visus darbus, o neįgyvendintus reikalus keliate į kitą mėnesį. Čia ir pasitarnaus mano minėtas mėnesio užduočių sąrašas. Persirašykite jas ten, o po to išskaidykite savaitėse ir dienose.

Bonus puslapiai

Aukščiau aptariau planuoklio dalis, kurios yra visiškas pagrindas, norint planuoklį naudoti tam, kam jis ir skirtas – planavimui. Ir jų naudojimo tikrai pakaks norint suvaldyti užduočių sąrašą, kuris dažnai primena kratinį.

Norėdami iš planuoklio išspausti visą gėrį, galite pasitelkti daugybę papildomų puslapių, kurie padės ne tik planuoti asmeninį ar profesinį gyvenimą, keliones, įgyvendinti išsikeltus tikslus (pavyzdžiui, mėnesį be saldumynų), bet ir padės jaustis geriau planuoklyje žymint malonius prisiminimus.

One line a day. Turbūt mylimiausia mano planuoklio bonuso dalis. Kiekvieno mėnesio pradžioje, iškart po viršelio ir kalendoriaus puslapių, vieną puslapį pavadinu „One line a day“. Ten žemyn išvardinu skaičiukus nuo 1 iki 30 arba 31 ir kasdien vakare parašau, kodėl džiaugiuosi ta diena. Kartais tai būna rimtas laimėjimas, o kartais tai, kad gražiai dviese pavakarieniavom ar kad aplankiau močiutę. Tinka viskas, kas man padeda pasijausti geriau.

Konkrečių planų ir projektų puslapiai. Mano planuoklyje yra tokie skyriai kaip „Vestuvės“, „Kalėdų dovanos“, „Podcasto idėjos“. Kiekvieną mėnesį turiu atskirus „Pusryčiams“ dedikuotus 2 puslapius, kur nugula idėjos naujienlaiškiui, receptų idėjos ar planai, kuriuos noriu įgyvendinti. Bullet journal planuoklis yra ta vieta, kur galite perkelti viską, kas anskčiau nuguldavo Google Docs’uose, lipniuose lapeliuose ar dar velniai žino kur. Nebijokite skirti atskirų puslapių savo projektams, planams, kelionėms ar net pirkinių sąrašams.

Yra du būdai šiems puslapiams pildyti: įterpiant tarp bendro mėnesių ir savaičių plano arba pradedant nuo galo, t.y. pradedant paskutiniame puslapyje ir einant atgal. Naudojant antrąjį būdą, kažkada einamasis ir projektinis turinys susitiks per vidurį. Aš mėgstu einamuosius planus, pavyzdžiui, „rudeninius pirkinius“ planuoti kartu su mėnesiu, bet tokius projektus kaip vestuvės, Kalėdos arba tinklalapio atnaujinimo darbai perkeliu į planuoklio galą.

Įpročių stebėjimas. Įpročius galima stebėti mėnesio eigoje arba kasdien, savaitiniuose puslapiuose. Aš esu bandžiusi ir taip, ir taip, bet dažniausiai mano kantrybė jiems stebėti vis tiek baigiasi. Kokius įpročius žmonės dažniausiai mėgsta stebėti? Fizinį aktyvumą, saldumynų atsisakymą, vandens gėrimą, knygų skaitymą, vitaminų vartojimą, ankstyvą užmigimą, ankstyvą pabudimą ar meditavimą. Iš įdomesnių savo įpročių stebėjimų išdėstymų atradau tokius:

Mėnesio apžvalga. Kaip ir minėjau, kiekvieno mėnesio pradžioje mėgstu sau išsikelti tikslus. Kad jų nepalikčiau veltui, mėnesio pabaigoje pasidarau mėnesio apžvalgą. Kadangi į ją nugulą gana asmeniški reikaliukai, savo spreadu nesidalinsiu, bet dažniausiai tiesiog laisva forma išrašau tris džiaugsmus, tris koreguotinus aspektus ir tai, ką norėčiau daryti geriau kitą mėnesį. Keletas gerų pavyzdžių žemiau:

Pirkinių sąrašas ir meniu planavimas. Aš asmeniškai meniu planavimui naudoju Muvon padovanotą (hashtag reklama) maisto planuoklį, bet visa tai tikrai galima perkelti ir į kasdienį planuoklį. Prieš kiekvieną savaitę meniu planavimui skirkite du puslapius: vieną puslapį padalinkite į 7 dalis – jame planuosite meniu, kitą puslapį skirkite pirkiniams. Gerą pavyzdį radau The Kitchn:

Finansų planavimas. Jeigu mėgstate popierinį planavimą visame kame, planuoklį galite pasitelkti ir finansų planavimui. Dažniausia praktika – žymėtis pajamas ir išlaidas. Aš savo finansus planuoju excelyje, tad dalinuosi pasiskolintais pavyzdžiais:

Kolekcijos. Planuoklyje galite atskirus puslapius skirti įvairiausiems sąrašams. Ką perskaityti, ką peržiūrėti, ko perklausyti, kur nukeliauti ar ką išmokti – viskas priklauso nuo jūsų.

Mano mylimiausios priemonės

Tikiu, kad jeigu jau bent kiek ieškojote informacijos apie planuoklius ir bullet journaling, prisižiūrėjot įvairiausių grožybių su markeriukais, lipdukais ir kitais reikaliukais. Bet geroji žinia ta, kad pradžiai tikrai užteks mažiau – knygutės arba sąsiuvinio ir rašiklio. Aš, asmeniškai, dar naudoju liniuotę, pieštuką ir trintuką. Viskas.

Kalbant apie pačią užrašinę, man geriausiai pasiteisino Leuchtturm1917 B6+ minkšto viršelio planuoklis. 123 puslapiai, popieriaus storis 80 g/m2. Man asmeniškai patinka tai, kad jis yra lengvas, patogus nešiotis, iš anksto supuslapiuotas, turi turinį, užsisandarina gumele, o gale turi stebuklingą vokelį, kur susidedu reikalingus kvitus ar kitus smulkius popierėlius, kurių nenoriu pamesti. Jo man užtenka 6 mėnesiams. Įsigyti galima Raštinėje.

Kairėje – naujas planuoklis, kuriame viską planuosiu nuo gruodžio, dešinėje – lygiai to paties modelio, bet jau pavargęs planuoklis, kurį naudojau pastarąjį pusmetį.

Žinoma, ne ką mažiau populiarūs yra Moleskine planuokliai. Moleskine, visaip kaip ir Leuchtturm1917, galima rasti įvairiausių dydžių, storių ir spalvų, o šias užrašines parduoda didžioji dalis kanceliarinių prekių parduotuvių ir knygynų. Pati asmeniškai norėčiau pabandyti taškuoto popieriaus variantą, kuris padeda laikytis taisyklingesnio išdėstymo.

Kalbant apie rašiklius, pieštukus ar spalvinimo reikmenis, aš nesu išranki. Kadangi planuoklyje nemėgstu daug spalvų, naudoju tik juodą rašiklį, linuotę, pieštuką ir trintuką. Rašiklis dažniausiai gelinis, visada juodas. Svarbu, kad storis būtų iki 0,4 mm. Dabar rašau su šiuo, pirkau tam pačiam Pegase. Pieštukas ir trintukas – kokie papuola po ranka, bet pieštukus įprastai mėgstu minkštesnius. Galiausiai, liniuotė. Savo visų laikų mylimiausią pirkau prie Halės turgaus esančioje kanceliarinių prekių parduotuvėje. Plona, maža, metalinė, kainavo gal 20-30 centų, bet nekeisčiau į nieką.

Pabaigai – trumpi patarimai:

 • Pradėkite nuo pagrindo. Taip taip, įsivaizduoju, kad perskaičius gali susisukti galva. Bet jums tikrai nebūtina turėti milijono puslapių ir puslapėlių – pradėkite nuo turinio, metų apžvalgos, mėnesio plano ir savaitės planų. Ilgainiui pajutę poreikį planuoklį galėsite išplėsti.
 • Nebijokit netvarkos. Esu pradėjusi ir nepabaigusi kokių 10 skirtingų planuoklių, nes ateina TA savaitė, kuomet užrašinėje pasidarai balaganą. Dabar išmokau tuos puslapius praleisti, suklijuoti ir tiesiog pildyti toliau.
 • Pradėkite iškart. Nebūtina laukti naujo mėnesio pradžios arba naujos užrašinės. Pasiimkite tuščią sąsiuvinį (jeigu neturite tiesiog baltais lapais, geriau languotą). Vieną puslapį skirkite turiniui. Du-tris – metų apžvalgai. Toliau vieną – mėnesio viršeliui, antrą – mėnesio kalendoriui, trečią – mėnesio užrašams. Galiausiai – turinys savaitei. Taip prasitestuosite patį konceptą, o jei suprasite, kad patinka, įsigysite jau tikrą planuoklį. Ir taip, aš pati ne kartą esu pradėjusi vidury mėnesio – nuo to mano bullet journal planuoklis blogesnis netapo.
 • Paverskite planuoklį ritualu. Aš daugiausia dėmesio planuokliui skiriu ryte ir vakare. Ryte išsivardinu dienos darbus, darbo dienos pabaigoje sugrįžtu ir peržiūriu progresą. Galiausiai, vakare mėgstu užpildyti savo “One line a day“ ir pasižymėti mintis užrašuose.
2 Shares
3 comments
 1. Labas, Gabriele! Norėjau paklausti, ar puslapiai nepersimato knygutėje rašant geliniu rašikliu, o jei persimato, ar netrukdo planuojant kitame puslapyje? Ačiū!

  1. Labas, Gabija! Šiek tiek persimato, bet tikrai ne tiek, kad erzintų ar trukdytų. Jeigu įdomu, lauksiu žinutės per kur nors privačiai ir pasidalinsiu nuotrauka, kaip atrodo tuščias lapas, kurio kitoje pusėje buvo rašyta. ✨

 2. o Dieve, kaip džiaugiuosi, kad ne aš viena esu sugadinus kokius 10- šimt planuoklių 😀 ir žiūrint tokius estetiškus išdėstymus tikrai turiu vilties, kad ir man pasiseks surasti planuoklio viduriuką :3 dėkoju, kad daliniesi. Linkiu gražios dienos <3

Leave a Reply

You May Also Like